Warsztaty Sushi – Sushi Club by Sensi

0

W miniony wtorek braliśmy z Darią udział w warsztatach sushi, na które zostaliśmy zaproszeni przez Sushi Club by Sensi. Jako, że do tej pory znałem ten temat jedynie od strony jedzącego, chętnie wziąłem w nich udział i nie żałuje, mimo iż moje umiejętności w tej dziedzinie okazały się delikatnie mówiąc nie najlepsze.

Na wstępie parę słów o samej restauracji. Jest to zdecydowanie miejsce, gdzie warto iść coś zjeść. Wystrój jak i klimat panujący w Sushi Clubie sprzyja spożywaniu smacznych posiłków. Ale czy na pewno smacznych zapytacie? Odpowiedz brzmi tak. Biorąc pod uwagę to, że jedliśmy tam rzeczy przygotowane przez nas samych, a moje umiejętności związane z robieniem sushi były zerowe, mogę stwierdzić jednoznacznie, że jest to miejsce gdzie produkty, z których robione są posiłki są na wysokim poziomie. A wysoki poziom produktów w połączeniu z dobrym kucharzem gwarantuje smacznie spędzone chwile.

Ale dość już chwalenia restauracji i czas zacząć omawiać same warsztaty. Jak już wspomniałem wcześniej, na miejscu dostaliśmy świetne produkty, z których przy pomocy szefa kuchni mieliśmy zrobić Futomaki, California Maki, Nigiri, oraz Temaki, czyli rożki sushi.

Sushi:

Futomaki:

Połóż przed sobą Nori (wodorosty) pionowo, szorstką stroną do góry. Z ryżu uformuj kulkę wielkości piłki do tenisa i rozprowadź ją na wodoroście tak, aby u góry pozostał pasek około 2cm. Następnie składniki, które chcesz, aby znalazły się w środku Twoich Futomaków, ułóż na środku ryżu, po czym chwyć wodorost z ryżem od krótszego brzegu i umieść go za składnikami na środku, tak aby ryż dotykał ryżu. Następnie zroluj od siebie i dociśnij, aby pasek wodorostu, który zostawiłeś, przykleił się do reszty. Teraz wystarczy pociąć całość na 6 równych porcji i gotowe.
Warsztaty Sushi

California Maki:

Robione analogicznie jak futomaki, z jedną małą różnicą. Tu ryż jest na wierzchu naszego sushi. Ryż na nigiri rozprowadź tak, jak w futomakach, a następnie przewróć całość tak, aby ryż leżał na blacie, a wodorost bez ryżu był skierowany do góry. Składniki ułóż na środku, złap za „goły” kawałek wodorostów i postaraj się zawinąć go pod składniki, a następnie zroluj resztę i dociśnij. Wychodziło mi to fatalnie, ale było smaczne.

Warsztaty Sushi

Nigiri:

Z ryżu zlep kulkę takiej wielkości, abyś mógł ją zjeść na jeden raz. Uformuj z niej coś na kształt walca, a następnie połóż na niej surową rybę, ewentualnie pomiędzy wasabi. Dociśnij.

Warsztaty Sushi

Temaki:

Rożek z sushi. Z ryżu uformuj kulkę wielkości mniej-więcej ¾ piłki do tenisa i rozprowadź ją na połowie nori. Następnie połóż na ryżu po skosie kilka składników (nie za dużo, żeby dało się zakręcić rożek). Całość zwiń po skosie, żeby trójkąty z ryżu po obu stronach dodatków się ze sobą połączyły i zwijaj dalej, aż wolna część wodorostu owinie się wokół całości. Rożek można polewać z góry sosem sojowym zamiast w nim moczyć.

Warsztaty Sushi

Rady Ogólne:

Kupno ryby:

Kupując rybę, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

  • oczy muszą być przejrzyste. W żadnym wypadku nie mętne!
  • skóra ma być sprężysta. Jak naciśniesz i zostanie wgłębienie, to znaczy, że nie jest pierwszej świeżości
  • skrzela – krwiste, czerwone, nigdy nie szare, ciemne
  • zapach – świeża ryba nie powinna mieć zapachu, ew. może delikatnie pachnieć mułem

Ryż:

Należy używać specjalnej odmiany ryżu do sushi. Najlepiej gotować go w żeliwnym garnku, koniecznie z grubym dnem. Przed gotowaniem jednak trzeba ryż bardzo dokładnie wypłukać. Kilkukrotnie, aż pozbędziemy się skrobi, czyli płuczemy, aż woda będzie przejrzysta, a nie jakby wymieszana z mlekiem 😉
Wypłukany ryż trzeba przesypać do w/w garnka, zalać wodą (w proporcjach 1:1), przykryć przykrywką, włączyć średni płomień i tak gotować przez 2o minut. Po tym czasie zdjąć z ognia, delikatnie uchylić pokrywkę, najlepiej przykryć koec i odstawić na 15 minut. Ostatni etap jest równie ważny, bo ryż trzeba wymieszać z zalewą octową. W Japonii jest to tylko ocet ryżowy (Chimek poleca kupować go w Rossmannie, bo jest duży, tani i dobry. Poprawka! to jabłkowy jest w Rossmannie!), u nas często miesza się go z solą i cukrem (w różnych proporcjach). Muszę przyznać, że taki ryż był bardzo smaczny 🙂
Ten ryż jest bardzo kleisty, więc przed jego użyciem zawsze moczymy dłonie w wodzie.

Wodorosty:

Wodorosty czyli nori mają dwie strony. Jedna jest gładka i błyszcząca, druga matowa i szorstka. Ryż nakładamy na tę matową stronę, bo do niej się przykleja.

Krojenie Sushi:

Używaj ostrego noża. Przed krojeniem zamocz jego koniec w wodzie, a następnie uderz jego rączką o stół. Dzięki temu woda spłynie po ostrzu i ryż nie będzie się do niego przyklejał.

Warsztaty Sushi

Przekaż dalej

O autorze

Gotujący brodacz z ogromnym poczuciem humoru i nieograniczoną wyobraźnią, wielki fan wszystkiego, co ostre, zapalony gracz. Więcej...

Komentarze są wyłączone.